środa, 5 października 2016

6 głównych źródeł informacji w raporcie handlowym o firmie

6 głównych źródeł informacji w raporcie o firmie czyli skąd się biorą informacje w raportach handlowych?

Raport handlowy o firmie jest tworzony przez wyspecjalizowane firmy potocznie zwane wywiadowniami gospodarczymi. I tu należy sobie postawić następujące pytania:
  • Z jakich głównych źródeł korzystają wywiadownie gospodarcze, by stworzyć raporty o firmach?
  • Skąd jeszcze wywiadownie gospodarcze pozyskują informację o firmach?
  • Jakie są jeszcze dodatkowe źródła informacji?
  • Czy źródła, z których korzystają wywiadownie gospodarcze są legalne  i ogólnodostępne? 


Główne źródła informacji

Wywiadownie gospodarcze pozyskują informację o firmach z legalnych źródeł dostępnych dla nas wszystkich. Do głównych źródeł należą ogólnodostępne państwowe rejestry takie jak:
Ponadto wywiadownie gospodarcze korzystają jeszcze z szeregu innych państwowych rejestrów, m.in. takich jak:

Dodatkowe źródła informacji

Szereg informacji pozyskiwanych jest w sposób ręczny, poprzez pracowników wywiadowni gospodarczych.

Pracownicy wywiadowni gospodarczych zwani informatorami lub korespondentami sądowymi działają w terenie. Korespondenci sądowi odwiedzają czytelnie akt w Wydziałach Gospodarczych  Krajowego Rejestru Sądowego zlokalizowane w 21 miastach: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Świdnik, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów,  Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.

Korespondenci sądowi na zlecenie wywiadowni gospodarczych fotografują akta sądowe firm. W aktach KRS każdej firmy można znaleźć m.in. bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych. Niestety w realiach polskich dane te nie są jeszcze możliwe do pobrania w formie elektronicznej, stąd konieczność ręcznej i żmudnej pracy dla korespondentów.

Innym źródłem pozyskiwania danych przez wywiadownię gospodarczą jest tzw. wywiad telefoniczny z badaną firmą. Podczas takiego wywiadu pracownik wywiadowni kontaktuje się z badaną firmą i prosi o udostępnienie danych bilansowych firmy. Podczas takiego wywiadu telefonicznego aktualizowane są także m.in. numery telefonów, adresy stron www czy adresy e-mail.

Wywiadownie gospodarcze pozyskują również dane z ogólnodostępnych źródeł takich jak m.in.:

  • Internet,
  • prasa,
  • własne dane z windykacji, 
  • własne rejestry płatników.


Dane z Internetu

Najbardziej popularnym źródłem informacji są dane z Internetu, a dokładniej z internetowych giełd wierzytelności i list długów, których w sieci jest cała mnóstwo. Ponadto zbierane są również informacje z różnych serwisów i portali na temat firm.


Dane z prasy

Prasa jest również bardzo bogatym źródłem informacji dla wywiadowni gospodarczych, choć nie jest już tak istotna jak kiedyś, bo w znacznej mierze dane te są pozyskiwane z Internetu. Należy również wziąć po uwagę, iż w obecnych czasach trudno jednoznacznie powiedzieć, czy źródłem informacji jest prasa czy internet, gdyż media te nawzajem się przenikają.


Własne dane z windykacji

Część wywiadowni gospodarczych to firmy, które również zajmują się windykacją, czy ubezpieczaniem transakcji (np. Euler Hermes) i właśnie takie firmy wykorzystują przetwarzane przez siebie dane jako źródło informacji w raporcie handlowym o firmie.


Własne rejestry płatników

Niektóre wywiadownie gospodarcze w swoim portfelu mają również usługi monitorujące jakim dana firma jest płatnikiem na rynku i czy płaci w terminach, lub czy w ogóle płaci? Takie zagregowane dane z rejestrów płatników są również udostępniane w raportach handlowych o firmach. 

Legalność i ogólnodostępność

Wszystkie wyżej wymienione źródła pozyskiwania informacji przez wywiadownie gospodarcze są legalne i zgodne z prawem, dlatego też bardzo często tego typu rodzaj działalności gospodarczej prowadzonej przez te wyspecjalizowane firmy określany jest "białym wywiadem". 

Każda z wywiadowni ma swoje własne sposoby na dotarcie do poszczególnych informacji i ma także swoje własne źródła tych informacji, jednakże te główne wymienione powyżej są zawsze takie same.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat raportów handlowych o firmach to znajdziesz je w zakładce Raport handlowy, a jeśli szukasz informacji o wywiadowniach gospodarczych to znajdziesz je w zakładce Wywiadownia Gospodarcza

Będzie mi niezmiernie miło jeśli skomentujesz powyższe informacje i podzielisz się ze mną swoimi przemyśleniami o tym co przeczytałeś, wątpliwościami, które Ci się nasunęły, a być może także pomysłami o czym chciałbyś przeczytać w przyszłości. Zapraszam do komentowania.

Jeśli zainteresowała Cię powyższa tematyka zachęcam również do zapisania się do newslettera, tak byś nie przegapił kolejnej dawki informacji, którą zamierzam Ci wkrótce przedstawić.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszelkie komentarze mile widziane, pod warunkiem, że są na temat i nie są wulgarne ani obraźliwe.